bursa özel okul,bursa kolej
|
Veli Girişi Öğrenci Girişi Bursluluk Sınavı Başvuru
bursa özel okul,bursa kolej bursa özel okul,bursa kolej
Blog Detaisl

Dünyada En Çok Konuşulan 6 Dil

Yaşadığımız dünyada konuşulduğu bilinen ortalama 7.100 dil vardır. Bu dillerden bazıları daha minimal bölgelerde hatta bazen yalnızca küçük bir topluluk tarafından konuşulurken bazı dil grupları ise milyonlarca bireyin sağlıklı iletişim kurabilmesine destek sağlamıştır. Akademik Koleji International School olarak dünyada en çok konuşulan 10 dili sizin için kaleme aldık.

1- ÇİNCE

Çin dünyanın en büyük nüfus yoğunluğuna sahip bir asya ülkesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Ana dili 1,5 milyarın üstünde bir sayıyla dünya üzerinde en çok konuşulan dildir. En çok kullanılan lehçesi ise Mandarin olan Çince her geçen gün bu oranı katlamaya devam etmektedir.

2- İNGİLİZCE

Dünya üzerinde İlk sıraya yerleşemese de büyük bir çoğunluğun birincisi olan İngilizce dünyada 520 milyonu aşkın birey tarafından konuşulmaktadır.Zimbamve, Karayipler, Yeni Zelanda, Hong Kong, Afrika, ABD, Kanada, Avustralya, İngiltere gibi pek çok farklı bölgelerde konuşulan dünyamızın siyaset, ekonomi, kültür dili İngilizce milyonlarca topluluk arasında iletişim sağlıyor.

3- HİNTÇE

Pek fazla lehçesi olan Hintçe yaklaşık 500 milyon insan tarafından konuşulmaktadır. Dünyanın en kalabalık nüfuslarından biri olan Hindistan’ın ana dili olan Hintçenin yüksek bir oranda İngilizcenin etkisi altında olmasına rağmen, ilerleyen yüzyılda daha fazla birey tarafından konuşulacağı düşünülmektedir.

4- İSPANYOLCA

Günümüzde giderek popülerleşen ve bu sebeple en çok öğrenilmek istenen dillerden biri olan İspanyolcayı 400 milyona yakın insan konuşmaktadır. İspanya, ABD, Küba, Güney ve Orta Amerika’nın neredeyse tamamında kullanılan İspanyolca pek çok ülkede okullarda 2. ve 3. dil olarak öğretilmeye devam ediyor.

5. RUSÇA

Yaklaşık 300 milyona yakın insan tarafından konuşulan Rusça dili Birleşmiş Milletler’in kullandığı 6 dilden bir tanesidir. Rusya dışında ise Kazakistan, Belarus Türkmenistan, Amerika gibi ülkelerde de konuşulmasıyla kendisine çok geniş bir coğrafyada imkan yaratmaktadır.

6. ARAPÇA

Irak, Suudi Arabistan, Kuveyt, Suriye, Mısır, Lübnan, Ürdün gibi ülkelerin ana dili olan Arapça dünyanın en eski ve köklü dillerinden biridir. Yaklaşık 250 milyon insanın konuşabildiği Arapçanın aynı zamanda Kuran dili olması sebebiyle konuşabilen insan sayısının artmasına vesile olmuştur. Bir diğer önemli husus ise 1974 senesinde Birleşmiş Milletler’in 6. Dili olarak kabul edilmesi de popülerliğini giderek artırmıştır.

bursa özel okul,bursa kolej

Bizi Güçlü Kılanlar Partnerlerimiz

bursa özel okul,bursa kolej bursa özel okul,bursa kolej bursa özel okul,bursa kolej
bursa özel okul,bursa kolej bursa özel okul,bursa kolej bursa özel okul,bursa kolej bursa özel okul,bursa kolej bursa özel okul,bursa kolej
  • © 2022 Akademik Koleji Danışmanlık ve Eğitim Öğretim Hizmetleri
  • bursa özel okul,bursa kolej